Środowisko pulpitu Linux – konfrontacja: który GUI jest najlepszy?

Środowisko pulpitu Linux – konfrontacja: który GUI jest najlepszy?

Porównanie najlepszych środowisk desktopowych Linuksa, od KDE i Gnome po Cinnamon i Regolith.

Kiedy zaczynasz z Linuksem, możesz ocenić swoją dystrybucję na podstawie środowiska graficznego. W tym podsumowaniu przyjrzymy się bliżej temu, co biorą pod uwagę projektanci, projektując komputer stacjonarny. „Środowisko” to menedżer okien połączony z innymi elementami, które możesz mieć na pulpicie. Są to paski zadań, ikony i czasami aktywne elementy na pulpicie.

Projektanci sprawiają, że środowiska graficzne Linuksa są atrakcyjne dla wszystkich użytkowników. Nie możesz być zwykłym użytkownikiem. Czytając to, zastanów się, jakie masz preferencje. Dwa najpopularniejsze środowiska graficzne to GNOME i KDE. Mają różne filozofie. W przypadku GNOME (Gnu Network Object Model Environment) ma to być dostępne, ale niewidoczne. KDE (K Desktop Environment) decyduje się zawsze trzymać się menu. Trzecim najpopularniejszym środowiskiem graficznym Linuksa jest Cinnamon.

Twój wybór środowiska graficznego Linux zależy od osobistego gustu, ale to, nad czym pracujesz, będzie miało największy wpływ na ostateczną decyzję. Twój wybór będzie miał duży wpływ na to, czy dużo piszesz, czy wykonujesz prace graficzne. Na przykład programiści mogą docenić nagi wygląd menedżerów okien kafelkowych, ponieważ będą musieli mniej odrywać ręce od klawiatury.

Aby pomóc Ci wybrać odpowiednie środowisko pulpitu Linux do Twoich potrzeb, zestawiliśmy ze sobą pięć najpopularniejszych środowisk graficznych w siedmiorundowym starciu bez ograniczeń. Mamy oceniono GNOME , KDE , cynamon , Niesamowite i regolicie w skali 10-punktowej opartej na instalacji, aplikacje, User Experience, Dokumentacji Użytkownika, performance, rozszerzeń i konfigurowalność.

Instalacja środowisk desktopowych Linux

Opiekunowie dystrybucji Linuksa wybierają na początku określone środowisko graficzne. To nie ogranicza Cię do konkretnego tylko dlatego, że wybrałeś na przykład Ubuntu, ale zainstalowanie innego pulpitu będzie wymagało dużo oprogramowania. To oprogramowanie jest podstawą implementującą wszystkie komponenty graficzne, takie jak ramki, przyciski i menu. Główne pakiety zawierają również projekty, które tworzą określone aplikacje, które pasują do wyglądu ich własnego pulpitu. Wiele z nich może być używanych w innych środowiskach, na wypadek gdybyś zakochał się w jakimś konkretnym. Graficznie da to trochę niespójności, ale działa dobrze.

Projekt Plasma z KDE ma wiele takich projektów, więc jeśli masz pulpit GNOME i chcesz się przełączyć, możesz skończyć z instalacją o wielu gigabajtach. Jeśli zdecydujesz się zainstalować wszystkie zalecane pakiety, będziesz mieć dostęp do aplikacji „K”. Są to świetne aplikacje, ale w każdym systemie powinieneś wybrać GNOME lub KDE, aby uniknąć marnowania miejsca na dysku. Oczywiście masz wiele innych opcji, które mogą naprawdę zepsuć twoje ustawienia.

Tymczasem cynamon nie wymaga niczego od swojego przodka GNOME – zastąpił to wszystko własnymi pakietami. Możesz zainstalować wiele minimalnych za pomocą menedżera pakietów. Bezsensowny dwm to alternatywna minimalna opcja, którą należy skompilować ze źródła i zmienić na swoje ustawienia. Jest to w rzeczywistości łatwe, trudną częścią jest skonfigurowanie go według własnych upodobań. Aby uzyskać inspirację, zobacz konstrukcję Luke’a Smitha . Musisz dodać kilka programów i skompilować je samodzielnie, co oznacza, że ​​powinieneś biegle posługiwać się kompilacją oprogramowania i łatkami.

Awesome ma podstawową konfigurację i jest łatwiejszy do dostosowania, ponieważ dostępnych jest wiele motywów. Jest również dostępny w Twoim repozytorium jako nowa wersja.

Regolith jest w imponującym stanie – jest łatwy w instalacji i ma przyzwoite ustawienia domyślne. Wymaga jednak Gnoma, ponieważ zastępuje muszlę gnoma, która zaciera wrażenie. Musisz także zachować ostrożność podczas wypróbowywania go razem z GNOME. Może się okazać, że po pierwszym przetestowaniu Regolith nastąpiły pewne zmiany w twojej sesji powłoki gnome.

Zwycięzca: Cinnamon zastąpił pakiety Gnome własnymi, dzięki czemu instalacja jest niewielka:

Cinnamon 9/10
Regolith 8/10
Gnome 7/10
KDE 7/10
Awesome 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *