Rozszerzenia w środowiskach Linux Desktop

Rozszerzenia w środowiskach Linux Desktop

W GNOME masz strukturę dla rozszerzeń. Zasadniczo tworzysz strony internetowe za pomocą JavaScript – choć jest to nadmierne uproszczenie. Masz ogromną kolekcję rozszerzeń dostępnych na jego stronach. Integracja z komputerem i przeglądarką sprawia, że ​​wszystko jest jeszcze łatwiejsze.

Jeśli chcesz tworzyć własne rozszerzenia GNOME, musisz nauczyć się programować w JavaScript, który jest bardzo popularnym językiem dla twórców stron internetowych. W przypadku niektórych rozszerzeń możesz napotkać problemy z wydajnością, ale przeczytaj recenzje przed instalacją, a wszystko będzie w porządku.

Jeśli wolisz używać KDE jako menedżera pulpitu Linux, możesz poszukać w jego sklepie rozszerzeń; możesz sprawić, by wszystko wyglądało jak GNOME i umieścić wiele widżetów na pulpicie. Można je nawet pobrać za pomocą opcji Pobierz nowe widżety na pulpicie. W KDE rozszerzenia nazywane są plazmoidami i są kompilowane za pomocą CMake. Nadal musisz znać JavaScript, ale także dodać QML do miksu.

Cinnamon są również napisane w JavaScript. Witryna ma ogromny wybór, więc nadal jesteś zepsuty. Wszystkie są świetne, ale jeśli wybierzesz prostszą konfigurację, masz Awesome lub Regolith do rozszerzenia. Awesome nie ma systemu widżetów – zamiast tego uruchamiasz zwykłe polecenia i aplikacje Linuksa przy użyciu pliku konfiguracyjnego.

Dobrym przykładem jest widget e-mail firmy streetturtle. Zaczyna się od skryptu Lua, który obserwuje program w języku Python. Program w Pythonie sprawdza Twoją pocztę e-mail. Chociaż wymaga to lepszych umiejętności programowania, ułatwia to użycie dowolnego języka programowania, aby osiągnąć cel. Aby pobrać widżety innych osób, spójrz na https://awesomewm.org . Regolith jest również rozszerzony o zwykłe skrypty, ale jest również zintegrowany z GNOME, ale nie z GHOME Shell.

Zwycięzca: KDE ma najsolidniejszy ekosystem rozszerzeń, ale GNOME i Cinnamon nie są daleko w tyle.

KDE 9/10
Gnome 8/10
Cinnamon 8/10
Regolith 6/10
Awesome 4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *