Konfigurowalność środowisk desktopowych Linux

Konfigurowalność środowisk desktopowych Linux

Wraz ze wszystkimi rozszerzeniami istnieje ogromna liczba motywów dla wszystkich pretendentów przedstawionych tutaj w tym podsumowaniu. W GNOME wybierasz motywy dla różnych kategorii; aplikacje, kursor, ikony, powłoka i dźwięk. Są w osobnych plikach i używają CSS dla komponentów.

Masz również wiele plików SVG w GHOME do reprezentowania animacji. Ułatwia to instalowanie istniejących motywów po ich pobraniu. Nie będziesz mógł wyszukiwać w narzędziu instalacyjnym, podczas gdy w KDE możesz przeszukiwać oficjalną witrynę bezpośrednio z poziomu swojego narzędzia.

W GNOME możesz dodawać nowe rozszerzenia za pomocą strony rozszerzeń. Ma lokalną sekcję, która pokazuje aktualnie zainstalowane rozszerzenia. Jeśli włożysz zbyt wiele lub podejrzewasz, że jeden z nich powoduje awarię systemu, możesz je wszystkie wyłączyć i zacząć od początku bez ich usuwania.

W KDE istnieje specjalna aplikacja służąca tylko do dodawania nowych motywów i elementów pulpitu. Jest to trochę lepsze, ale istnieją inne rozwiązania umożliwiające zapisanie tego wszystkiego w jednym pliku. Repozytoria są ogromne, więc większość czasu spędzisz na szukaniu własnego stylu. Same pliki są dość łatwe do zrozumienia, jeśli utworzyłeś jakieś strony internetowe, ponieważ są one wykonane za pomocą CSS lub JavaScript.

Niesamowite środowisko graficzne używa języka Lua, który większość ludzi powinna być w stanie zrozumieć, czytając pliki. Ten sposób zmiany wyglądu jest nieco bardziej uciążliwy, przynajmniej dla nieprogramistów. Pomysł jest oczywiście taki, że programiści i inni, którzy często używają wiersza poleceń, są głównymi użytkownikami. W konsekwencji pliki konfiguracyjne to skrypty.

W Awesome skrypty Lua wywołują inne skrypty lub pliki binarne. Kiedy się do tego przyzwyczaisz, jest to w rzeczywistości szybsze, ale zwykli użytkownicy będą musieli na początku przezwyciężyć dość stromą krzywą uczenia się.

Aby skonfigurować Regolith, skopiuj domyślny plik konfiguracyjny i3 z / etc / regolith / i3 / config do katalogu domowego ~ / .config / regolith / i3 / config . Plik jest zwykłym plikiem tekstowym, w którym ustawiasz parametry dla i3.

Zwycięzca: KDE ma dedykowaną aplikację do konfigurowania wyglądu i działania twojego systemu operacyjnego, wraz z wieloma motywami.

KDE 9/10
Cinnamon 8/10
Gnome 8/10
Regolith 6/10
Awesome 4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *